Tadeusz Zubiński ,,Generał Franco i jego Hiszpania (1892-1975). Biografia niepoprawna politycznie"
            Nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się niedawno biografia generała Franco. Podtytuł sugeruje, że będzie to publikacja, która jest wynikiem obiektywnego spojrzenia na życiorys naczelnego dowódcy sił zbrojnych Hiszpanii. Jako że jest to pierwsza polska biografia dyktatora miałam pewność, że po pierwsze będzie rzeczowa i wyczerpująca, a po drugie będzie nie tylko odzwierciedlała jego życiorys, ale okaże się gruntownym studium po historii przedwojennej i powojennej Hiszpanii. Nie zawiodłam się w żaden sposób: nie dość, że autor ukazał postać Franco pisząc o licznych zasługach — nie bezpodstawnie mówi się przecież, że nie ma historii Hiszpanii w XX wieku bez Franco — to nie pozwolił, byśmy nie poznali jego skaz na życiorysie, których jak się okazało było wiele. Należy podkreślić, że Franco do dziś jest postacią kontrowersyjną. Ma zarówno zagorzałych zwolenników, jak i zatwardziałych przeciwników — jedni wskazują, że uratował Hiszpanię przed kataklizmem II wojny światowej i uchronił przed zarazą komunizmu, przyczynił się do tego, że jego kraj stał jednym z najszybciej rozwijających się państw świata, inni natomiast przypominają o mściwości, okrucieństwie, masowych egzekucjach. Osąd postaci autor pozostawia czytelnikom, którzy kierując się swoją intuicją, doświadczeniem,  postrzeganiem świata, wiedzą będą w stanie dokonać konstruktywnej oceny postaci. Nie można pominąć również tego, że Tadeusz Zubiński zajmująco opowiada o historii Hiszpanii, która w Polsce — mam wrażenie — jest trochę pomijana.  Autor nie pominie przyczyn, przebiegu, ale też skutków wojny domowej w tym kraju, nie wspominając przy tym o strategii wojskowej Franco. 

            Zastanawiałam się w jaki sposób Franco współcześnie istnieje w dyskursie społecznym. Zanim przeszłam do lektury, chciałam zasięgnąć informacji na jego temat w Internecie, ale również próbowałam zaczerpnąć wiedzy od znajomych. Przede wszystkim okazuje się, że powszechna świadomość na jego temat jest zatrważająco niska. Rzadko kto potrafi w kilku zdaniach przekazać podstawowe fakty z życia Franco. Abstrahując nieco od tematu, niedawno byliśmy świadkami masowych protestów i strajków w Hiszpanii spowodowanych kryzysem gospodarczym. Ta książka wyjaśnia jakie czynniki złożyły się na obecną sytuację w tym kraju, wyjaśnia jak to się stało, że kraj, który dotąd był żywym dowodem na to, że cud gospodarczy jest możliwy, pogrążył się w biedzie. I co z tym wszystkim ma wspólnego bądź nie ma Franco?...

            Dziś w Hiszpanii zaczął się proces spychania  Franco w czeluście zapomnienia. Sondaże wskazują, że zaledwie 8 % obywateli ma do niego stosunek pozytywny. Jak pisze Zubiński:

Z roku na rok coraz mniej Hiszpanów [...] gromadzi się 20 listopada [...] aby uczcić kolejną rocznicę zgonu Franco. Przed kilkunastu laty było to dziesiątki tysięcy, dziś co najwyżej kilka tysięcy[...]. Jeszcze są tacy, którzy wzywają: ,,Franco zmartwychwstań, naród cię potrzebuje!", ale jest ich już naprawdę garstka. Obecnie Franco jest zdecydowanie i programowo usuwany z pamięci narodowej i przestrzeni publicznej. W 2007 roku weszło w życie prawo o pamięci historycznej, regulujące m.in. kwestie stosunku państwa wobec spuścizny frankistowskiej oraz dotyczące polityki kulturalnej i historycznej w wersji lewico-liberalnej [...].

Szczerze zachęcam do lektury! Tytuł: Generał Franco i jego Hiszpania (1897-1975)
Autor: Tadeusz Zubiński
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 432
Książkę można kupić na stronie wydawnictwa ---> KLIK 


6 komentarze :

Mery Orzeszko pisze...

Bardzo dobrze, że się zaczyna odkłamywać postać generała Franco. Bo dzięki komunistom przyprawiono mu gębę straszliwego potwora. Ten stereotyp powielają książki (głównie "Komu bije dzwon" Hemingway'a) i filmy ("Labirynt fauna"), gdzie ludzie walczący po stronie Franco to są źli, a czerwoni komuniści - dobrzy.
Książki nie czytałam, ale z chęcią się zapoznam.

Anonimowy pisze...

Książka póki co leży na półce i niecierpliwie czeka na swoją kolej - już niedługo;) Szczerze mówiąc moja wiedza na temat generała jest znikoma - dlatego też postanowiłam poszerzyć ją tą lekturą. Po Twojej recenzji wydaje mi się postacią na tyle ciekawą i skomplikowaną, iż warto zainwestować swój czas, na poznanie jego dokonań i mało chwalebnych czynów.

Unknown pisze...

Jak najbardziej zachęcam do przeczytania. W trakcie lektury uświadomiłam sobie jak okrojona musi być historia w szkole, skoro to nazwisko było dla mnie znane jedynie ze słyszenia... O i jeszcze połączyłam je z Hiszpanią, a potem tylko marszczenie czoła spowodowane poszukiwaniem dat, wydarzeń itd.

Bartłomiej Grabowski pisze...

Jest jeszcze sporo książek, które delikatnie mówiąc mijają się z prawdą. Cieszy mnie to, że sytuacja się zmienia. Książkę przeczytam, recenzja zachęcająca.

Unknown pisze...

Dziękuję. Starałam się:)

eMaginacja - blog literacki Łukasza Migury pisze...

Sporo ostatnio tych biografii na rynku. Recka w miarę sprawnie nabazgrana ;) choć mi osobiście w oczy rzucają się te duże wcięcia w tekście. Polecam też zmienić czcionkę wpisów na bezszeryfową - podobno łatwiej się czyta na monitorach. Zapraszam do siebie: http://emaginacja.pl

Prześlij komentarz