,,Polska to jest wielka rzecz..."        Książka jest zbiorem cytatów na temat naszego kraju. Utrwalono w niej myśli wielkich Polaków, m.in.  Jana Długosza, Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Ignacego Krasickiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Pawła Jasienicy, Zbigniewa Herberta, Jerzego Popiełuszki. W przeważającej części są to pokrzepiające myśli, które dają powód do dumy z faktu bycia Polakiem, jednak zdarzają się również wypowiedzi krytyczne, wynikające z troski o Polskę, albo też bardzo nieprzychylne Polsce, które wybrzmiały z ust uznanych na świecie rodaków. Jak bardzo są niesprawiedliwe i mylne, i czy w ogóle można się z nimi spierać? — ocenią czytelnicy według własnych przekonań.

 
Wydawcy zastanawiają się, czym jest nasz kraj:

Skrawkiem Europy, kawałkiem ziemi w zmiennych granicach? A może przede wszystkim miejscem zamieszkanym przez ludzi o wspólnych tradycjach, mowie, nawet dość podobnych do siebie?

           Odbiorcy będą mieli szansę zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie, ponieważ — jak już wcześniej wspomniałam — będą mieli sposobność zderzyć się z odmiennymi spojrzeniami na polskość.

              Zbiór dzieli się na trzy części, które zatytułowano w następujący sposób:

I. Przysłowia z Polską w tle

(Co Włoch — to doktor, co Niemiec — to kupiec, co Polak — to żołnierz// Nigdzie gościnność taka jak u Polaka// Gdańsk bez Polski, a Wisła bez wody — to jedno)

II. Cudzoziemskie (o Polsce) gadanie

(Napoleon: Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych; Norman Davis: W Polsce bije serce świata; Piotr Curie: Ten kraj jest bardzo piękny. Rozumiem teraz, jak można go kochać)

III. Polska to jest wielka rzecz...

(Stanisław Staszic: Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą; Kazimierz Brodziński: Nie przemoc, nie zaborca wygubia lud bratni, ale własna niepamięć daje cios ostatni; Zbigniew Herbert: Naród, który traci pamięć, traci sumienie)

        Polecam wszystkim zapoznać się z tą publikacją. Poprawi humor — kiedy zapoznamy się z opiniami Aleksandra Fredry, ale też  skłoni do głębokiej refleksji w przypadku przeczytania tekstów renesansowych pisarzy politycznych.

Inne wydanie: 

9 komentarze :

ksiazkowiec pisze...

Chyba mam:) Wyciągam z półki i wprawdzie orzeł z jakimś czarnym ptaszydłem na okładce, ale zawartość ta sama. Zerkam na ostatnią stronę i czytam: "Polska nie jest krajem normalnym, bo normalni ludzie są tu mniejszością." (Kotliński)
Nic dodać, nic ująć;)

Unknown pisze...

Masz rację. Zaraz dołączę okładkę z orłem:)

ksiazkowiec pisze...

O, jest moja!:)
Moja książka, Polska nasza:)

Paragraf pisze...

"Nie przemoc, nie zaborca wygubia lud bratni, ale własna niepamięć daje cios ostatni" - mój faworyt :)

Unknown pisze...

luckyluke - Mnie ten cytat najbardziej poruszył - również faworyt :)

Flora pisze...

Z chęcią zapoznałabym się z tą pozycją, zwłaszcza, że może poprawić mi humor :-)

[Kasia] pisze...

Czasem najbardziej krytycznie i często niesprawiedliwie o Polakach wypowiadają się oni sami. Kojarze jeden cytat Piłsudskiego, ciekawa jestem czy znalazł się w tym zbiorze (przytaczać nie będę bo zawiera niecenzuralne słowo) :)

natanna pisze...

Warto ją mieć.)

Unknown pisze...

Kasiu23112511 - Znalazł się w zbiorze ten cytat, o którym mówisz i kilka innych równie dosadnych.

Prześlij komentarz