Peter Coughter ,,Sztuka perswazji i skuteczne techniki prezentacji"      Książka Petera Coughtera wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom ludzi z branży reklamowej, których celem jest zyskanie zaufania klienta, wygranie przetargu i tym samym osiągnięcie sukcesu. Wiele z tych wskazówek można wdrożyć będąc np. szkoleniowcem, nauczycielem czy chociażby osobą zaproszoną w charakterze prelegenta, której prezentacja multimedialna już od pierwszych slajdów pomoże zjednać przychylność audytorium.
 
        Na samym początku trzeba sobie zadać pytanie czym jest prezentacja? Jak się okazuje, jej istotą nie jest odczytanie uprzednio przygotowanego tekstu ze slajdów. To  zdecydowanie coś więcej - prezentacja to swoista interakcja ze słuchaczami, rozmowa, którą prowadzimy z publicznością dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami. To również umiejętne wywieranie wpływu na  słuchaczy, a także skłanianie ich do przemyśleń. Prezentację możemy rozpatrywać w kategoriach podarunku, którym są pomysły. Jednak autor książki idzie o krok dalej i według niego tym prezentem jest sam mówca, który ofiarowuje innym wytwór swojej pracy, osobowości i inteligencji.       W poradniku znajdziemy odpowiedzi na pytania: Jak stać się najlepszym w prezentowaniu? Jak wypracować własny charakterystyczny styl? Autor opowiada, że sposób przedstawiania prac nierzadko omawia się dopiero w drodze na spotkanie biznesowe, co zdecydowanie nie wróży sukcesu. Trzeba rzetelnie zaangażować się w sprzedaż swojego pomysłu. Trzeba przede wszystkim mieć pewność, że jest to właściwy pomysł i wiedzieć co trzeba zrobić, by osiągnąć  wytyczone uprzednio cele. 

      Coughter radzi, by podczas prezentacji nie starać się za wszelką cenę wchodzić w rolę profesjonalisty, który pouczającym tonem będzie instruował uczestników szkolenia.  Trzeba pamiętać, że osoby te zazwyczaj mają za sobą cały dzień pracy i nie są w stanie pozyskiwać wiedzy od ,,Prezentacyjnych Maszyn". Ważne jest to, że wielcy prezenterzy nie czytają ze slajdów, publiczność oczekuje autentyczności, anegdoty, ciekawej opowieści okraszonej humorem - to wszystko zbuduje silną więź z prezenterem, a co za tym idzie szkolenie będzie efektywniejsze, bo nawet jeśli uczestnicy nie zapamiętają wszystkich informacji na poziomie werbalnym, to na pewno zapamiętają je na poziomie emocjonalnym - będą w stanie odtworzyć  emocje, które im towarzyszyły podczas analizowania konkretnej sytuacji problemowej.

       Autor nakłania czytelników do zastanowienia się nad tym czego nie lubią w prezentacjach, oraz nad tym  jakie elementy sprawiają, że prezentacja jest interesująca. Już na tym etapie wiemy czego się wystrzegać, a co zastosować w naszym wystąpieniu. Warto również zadawać publiczności pytania, które skłonią ich do samodzielnego myślenia. Kluczem do sukcesu jest eksperymentowanie w celu poszukiwania własnego stylu, bo w ostateczności tylko dzięki byciu sobą a nie pretensjonalności zdobędziemy uznanie publiczności.

      Poradnik zawiera przykłady  opowieści o udanych i nieudanych prezentacjach. Jest wiele praktycznych wskazówek, które tak naprawdę od razu można wdrożyć. Rady dotyczą wyglądu slajdów (i tu wyjaśniona zostanie zasada 8 słów na billboardzie oraz omówienie znaczenia czarnych slajdów), postawy mówcy, a także sposobów na pozyskanie szczegółowych informacji o grupie docelowej i umiejętnym wykorzystaniu tych informacji w prezentacji, by osiągnąć cel - sprzedać pomysł, wygrać przetarg, efektywnie nauczyć.  

         Poradnik ten uzmysłowił mi jak wiele czynników podczas przedstawiania prezentacji ma wpływ na osiągnięcie sukcesu. Książka jest bardzo inspirująca, ponieważ w bardzo praktyczny sposób wskazuje jak wypracować własny styl.Tytuł: Sztuka perswazji i skuteczne techniki prezentacji
Autor: Peter Coughter
Wydawnictwo: Studio Emka
Liczba stron: 244
                      Za książkę dziękuję wydawnictwu:

0 komentarze :

Prześlij komentarz