John C. Maxwell ,,21 cech skutecznego lidera"          John C. Maxwell jest słynnym ekspertem od przywództwa. Jest wykładowcą i autorem książek. Każdy z jego trzech bestsellerów: Prawa przywództwa; Ponadczasowe zasady przewodzenia grupom i organizacjom; 21 cech skutecznego lidera, sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Jego publikacje znalazły się na listach bestsellerów ,,New York Timesa", ,,Wall Street Journal" i ,,Business Week". 
 
        Marzeniem wielu jest bycie liderem, który zjedna sobie ludzi i będzie budził powszechny szacunek. Jednak wypracowanie w sobie tych wszystkich cech, niezbędnych idealnemu przywódcy jest w myśl zasady ,,liderem stajesz się dzień po dniu, a nie w jeden dzień" procesem długotrwałym. Niektórzy powiedzą, że rozwinięcie pewnych cech jest dla nich nieosiągalne, że nigdy nie uda im się zbudować autorytetu i przyciągać do siebie ludzi. Autor książki odpowiada wszystkim niedowiarkom, że wszystko jest możliwe.  Maxwell pomaga przyszłym kreatorom rzeczywistości (tak nazywa liderów) rozpoznać,  rozwinąć i udoskonalić wszystkie przymioty, którymi powinni się cechować. Podsumowując, aby zostać skutecznym liderem, którego przywództwu wszyscy się łatwo podporządkują, wystarczy rozwinąć w sobie 21 cech. Zaprezentuję kilka przymiotów, które uznałam za ważne. Na uwagę zatem zasługują:


*charyzma,
*zaangażowanie,
*odwaga,
*pasja,
*pragnienie rozwoju,
*odpowiedzialność

           Maxwell w bardzo przejrzysty sposób analizuje każdą cechę. Jej nazwę najpierw zamieszcza w ramce, po czym jednym zdaniem wyjaśnia, co dzięki niej można osiągnąć albo w jaki sposób ta cecha wyróżnia człowieka od innych ludzi (np. kompetencja: jeśli ją zbudujesz, inni sami przyjdą; zaangażowanie: odróżnia ludzi czynu od marzycieli; umiejętność słuchania: słuchaj ludzi, a zdobędziesz ich serca). Odnośnie danej cechy, w ramce dodatkowo zamieszczone są dwa cytaty znanych i poważanych osobistości. W dalszej kolejności opowiedziany jest przykład osoby ze świata showbiznesu, nauki, polityki bądź sportu, która uparcie dążyła do tego celu, realizując swoje plany. W Rozwinięciu autor w ogólny sposób rozprawia o dominującej cesze, która zapewniła opisywanej wcześniej osobie sławę. Później przychodzi czas na Refleksję, w której autor zadaje czytelnikowi pytania na temat konkretnej zdolności, a w Praktycznych wskazówkach wypunktowuje czynności, które ją poprawią i rozwiną. W akapicie zatytułowanym Do przemyślenia rozważania wieńczy zawsze kilkuzdaniowa anegdota, której motywem przewodnim jest cecha charakteryzująca skutecznego lidera.
          Od strony wizualnej książka zachwyca elegancką, czerwoną, twardą oprawą oraz sposobem graficznego wyodrębnienia treści. Od strony merytorycznej natomiast zadowala w zupełności. Inspiruje do działania i spełniania swoich marzeń. Pokazuje, że wszystko, co chcemy osiągnąć, jest na wyciągnięci ręki. Polecam zapoznać się z tą pozycją jak najszybciej:)

             Na koniec zostawiłam kilka cytatów motywujących do stania się osobą, za którą pójdą inni:
  • Jak możesz zyskać charyzmę? Bardziej staraj się sprawić, żeby inni mieli dobre zdanie o sobie, niż żeby mieli dobre zdanie o tobie. (Dan Reiland)
  • Społeczeństwo, które drwi z dążenia do doskonałości w zawodzie hydraulika, bo to pospolite zajęcie, a toleruje niechlujstwo w filozofii, bo to szlachetne zajęcie, nie będzie miało ani dobrych hydraulików, ani dobrych filozofów. Ani instalacje wodno-kanalizacyjne, ani teorie filozoficzne nie będą się trzymać kupy. (John Gardner)
  • Człowiek sukcesu, to taki, który potrafi stworzyć fundamenty z kamieni, którymi inni w niego rzucali. (David Brinkley)
  • Na słuchanie i czytanie poświęcaj dziesięć razy tyle czasu, co na mówienie. W ten sposób będziesz się stale uczył i rozwijał. (Gerald McGinnis)

Tytuł: 21 cech skutecznego lidera
Autor: John C. Maxwell
Wydawnictwo:
Studio EMKA
Liczba stron:164
ZA KSIĄŻKĘ DZIĘKUJĘ: 

KSIĄŻKĘ PRZECZYTAŁAM W RAMACH WYZWANIA:


2 komentarze :

Domi pisze...

Nie wiem jeszcze czy mam takie ambicje, ale z tego co piszesz to książka jest bardzo pomocna przy budowaniu wizerunku lidera.

Oksiazkach pisze...

chyba muszę sięgnąć po tę książkę, żeby się zmotywować! :)

Prześlij komentarz