Marcin Wolski ,,Ekspiacja"


          Do młodego księdza — Pawła Sulewskiego przychodzi starszy mężczyzna, który opowiada mu historię swojego niegodziwego życia. W konfesjonale mówi o pracy w SB i o tym, że jest w posiadaniu informacji, które w przypadku ujawnienia wstrząsną światem.  Informuje księdza o tym, że przed śmiercią chciałby przekazać mu płytę CD, na którą uprzednio nagrał wszelkie sekretne dane związane ze światem polityki. Ksiądz miałby za kilka dni wziąć tę płytę ze skrzynki pocztowej. Mężczyzna informuje, by o jej zawartości nie mówić nikomu w kraju i jednocześnie nikomu nie ufać, ponieważ w przeciwnym razie życiu księdza będzie groziło niebezpieczeństwo. Mężczyzna niepostrzeżenie odchodzi. Proboszcz zastępuje młodego księdza w konfesjonale, podczas gdy ten idzie pomodlić się do zakrystii. W tym czasie tajemniczy mężczyzna popełnia samobójstwo, a pomylony ze spowiednikiem — proboszcz zostaje zastrzelony. Kiedy ksiądz odkrywa ten mord i zdaje sobie sprawę, że to on był celem, ucieka z kościoła zabierając najpotrzebniejsze rzeczy osobiste. Jednak morderca bardzo szybko orientuje się, że popełnił błąd i będzie chciał go naprawić...

          Marcin Wolski wyposażył Sulewskiego w niezbędne umiejętności i odpowiednie cechy charakteru, by ten miał choć minimalne szanse w starciu z mafią, uśpionymi agentami, przekupnymi policjantami, a nawet wiarołomnymi przyjaciółmi, zatem okazuje się, że marzeniem Pawła była praca komandosa, więc fakt, że po tym specjalistycznym szkoleniu jest bardzo wysportowany i spostrzegawczy na pewno mu pomoże. O jego zdolnościach przekonujemy się, kiedy ratuje osiemnastoletnią Dominikę przed satanistycznym rytuałem. Odtąd para będzie działać razem, a ksiądz zostanie poddany wielkiej próbie, ponieważ dziewczyna się w nim zakochuje, a jemu coraz bardziej na niej zależy. 
      Docierają w końcu do płyty CD i odnajdują na niej foldery dotyczące niewyjaśnionych dotąd morderstw, listę skorumpowanych polityków, kulisów polityki międzynarodowej, właścicieli tajnych kont szwajcarskich. Odczytują z niej też list mężczyzny: 
Nie wiem, kim jesteś ty, który to czytasz. Mam nadzieję, że w odróżnieniu ode mnie przyzwoitym człowiekiem. [...] kimś, komu powierzyłem moje tajemnice zanim mnie dopadli. Bo na pewno dopadli. Choć niewiele im to dało. Od dłuższego czasu nie rozstaję się z cyjankiem.  
      Okazuje się, że szkolono go, by wszystkie poufne informacje zapisywał w swojej głowie dzięki intensywnemu treningowi pamięci.  Pisze, że został ,,pamiętaczem":
 Pamiętałem to, czego nie powierzono by nigdy papierowi. Bez pamięci nie ma wiedzy. Bez wiedzy nie ma władzy. Wczytywałem w mózg setki informacji: cyfry, nazwiska, ustne polecenia, akta śledztw. I w każdej chwili mogłem otworzyć bazę danych.[...]Nowe władze nie domyślały się nawet, że ktoś taki jak ja kiedykolwiek istniał.
        Kiedy telewizja podaje, że to ksiądz jest winny okrutnego morderstwa na proboszczu, Sulewski postanawia uciec za granicę i przekazać płytę do Watykanu. Za Pawłem i Dominiką ruszają w pościg różne grupy mafijne. Docierają do Watykanu, jednocześnie zwracając uwagę CIA, która zauważyła wzmożoną działalność uśpionych agentów rosyjskich na kontynencie europejskim. Akcja Ekspiacji dobiega końca 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. 
          Wolski porusza też kwestie moralne. Nasuwa się pytanie: Co jest przeznaczeniem księdza?  Miłość do Dominiki czy przykładna posługa kapłańska? I jak ma się do tych wydarzeń tytułowa ekspiacja? Kto i za co musi odpokutować? Zakończenie zakrawa na cud, jednak to nie powinno dziwić skoro głównym bohaterem jest duchowny...

1 komentarze :

Anonimowy pisze...

Fajna książka. Szybko się ją czyta. Polecam każdemu na zimowe wieczory.

Prześlij komentarz