Arthur Conan Doyle ,,Ostatnia zagadka Sherlocka Holmesa"

      Pisarz był z wykształcenia lekarzem, jednak ku uciesze czytelników poświęcił się pisarstwu. Ostatnia zagadka Sherlocka Holmesa to zbiór dziewięciu opowiadań o przypadkach najsłynniejszego detektywa świata i jego przyjaciela dr Johna Watsona. Na książkę składają się rozdziały zatytułowane:

1. Trzej Garridebowie
2. Zaginiony sportowiec
3. Szlachetnie urodzony kawaler
4. Sprawa czerwonego kręgu
5. Sprawa diabelskiej stopy
6. Druga plama
7. Tajemnica Wisteria Lodge
8. Zniknięcie Lady Frances Carfax
9. Sprawa kartonowego pudełka

       Sprawy, których się podejmują są prywatnymi zleceniami bądź przypadkami, z którymi nie poradziła sobie policja. Zadziwia przenikliwość i geniusz detektywa, któremu wystarczy pozornie nieważny szczegół, wychwycony z opowieści, do rozwikłania zagadki. W konsekwencji rzutuje on jednak znacząco na cały problem. Oto kilka zagadek, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć: odnalezienie zaginionego sportowca, bez którego obecności wygrana meczu piłkarskiego będzie niemożliwa; wyjaśnienie tajemniczego zniknięcia żony bogatego lorda zaraz po tym, jak po ceremonii zaślubin kobieta zauważyła w kościele pewnego mężczyznę; zlecenie od właścicielki domu, która wynajmuje pokoje, aby detektyw zajął się przypadkiem dziwnego lokatora, który w ogóle nie wychodzi na zewnątrz, a słychać za to nieustannie rozlegający się rumor; przerażająca sprawa trojga rodzeństwa, które po wyjściu ich brata kontynuowało wspólny wieczór, a nazajutrz znaleziono ich dokładnie w tym samym miejscu, tyle że  kobieta siedziała na krześle martwa, a jej dwaj bracia doznali pomieszania zmysłów; zlecenie od premiera, by detektyw odnalazł skradziony z sejfu list, który może wywołać ogólnoświatowy konflikt i dopadnięcie złodzieja, który tego dokonał; wyjaśnienie przypadku makabrycznej przesyłki, której zawartością są ludzkie uszy.
         Zachęcam do zapoznania się z powieściami oraz opowiadaniami o genialnym i ekscentrycznym  detektywie, który lubuje się w ironii i sarkazmie. Warto zaznajomić się z jego nietypowymi metodami działania.

4 komentarze :

Anonimowy pisze...

Być może zawiła fabuła książki o wnikliwym detektywie skłoni mnie do przeczytania jej nawet z punktu samego przebiegu wydarzeń.

Fox pisze...

Nigdy nie przeczytałam żadnej książki o Sherlocku... Chyba pora to zmienić. Gdzie znalazłaś takie fajne wydanie?

Iwona Muszyńska pisze...

Ta książka jest akurat z zasobów bibliotecznych:) W opowiadaniach tych Sherlock jest już w podeszłym wieku i to są jego ostatnie zlecenia.

Robert Cyganowski pisze...

Fajne, krótkie opowiadanka. Nie ma co, Doyle miał wyobraźnie, by napisać takie historie i dzięki temu stworzył najsłynniejszego detektywa na świecie:)

Prześlij komentarz